دورس چیست؟

دورس چیست؟

درواقع دورس جز پارچه های گرم است که بیشتر برای پوشاک زمستانی و پاییزی استفاده می شود . در صورتیکه هودی و سویشرت ۲ مدل لباس گرم مناسب بهار، پاییز و زمستان هستند که طی چندین سال گذشته در صنعت مد و فشن ، در طرح و رنگ‌های متفاوت ، مورد توجه بسیاری از خانم‌ها و آقایان در تمام سنین قرار گرفته است. این مدل لباس پاییزه و بهاره در میان خانم‌ها و آقایان ، به‌خصوص نوجوانان طرفداران بسیاری دارد که معمولا افرادی که به لباس اسپرت و ورزشی علاقه دارند یا سبک خاصی از استایل ، مانند استایل رپ را دنبال می‌کنند، به هودی توجه ویژه‌ای دارند.آیا میدانید تفاوت سوییشرت و هودی دورس چیست؟

دورس چیست ؟

پارچه‌ی نخی است که با الیاف پنبه بافته می‌شود و نسبت به دیگر پارچه‌های نخی ضخیم‌تر و مقاوم‌تر بوده و دارای انواع دو نخ و سه نخ است که از آن برای دوخت البسه‌ی گرم کن ورزشی استفاده می‌کنند.

این پارچه ضخیم تر بافته شده با ماشین های گردباف است که پشت پارچه به صورت تارهای نخ و روی آن دارای تراکم و ضخیم است و معمولا نخ های نگهدارنده پشت از پنبه و روی آن با هر نخی قابل بافت است .

در این روش تولید از تار و پود پارچه خبری نیست و مانند پارچه های تخت ، تار و پود در آن استفاده نمی شود. این پارچه ها کاربرد پاییزه و زمستانی دارند. لباس هایی که با پارچه دورس دوخته می شود . بیشتر برای پاییز و زمستان مورد استفاده می باشد و بسیار با کیفیت بوده و مقاومت بالایی دارد.

  • درصد نخ های تشکیل دهنده پارچه دورس دونخ بدون لاکرا، ۷۰ درصد پلی استر و ۳۰ درصد پنبه می باشد.
  • این پارچه به علت ضخامت مناسبی که دارد برای شلوار و سوییشرت بچگانه و مردانه و زنانه بسیار مناسب است.

کاربردهای پارچه دورس

  1. شلوار زنانه ، شلوار مردانه و بچه گانه
  2. سوییشرت بچگانه
  3. سویشرت دخترانه و زنانه
  4. شلوار مردانه
  5. سوییشرت مردانه
  6. گرم کن و لباس های ورزشی گرم

 

در مورد پارچه دورس و کاربرد زمستانی آن چه می دانید

پارچه دورس از انواع پارچه های ضخیم است. پارچه دورس را با ماشین های گردباف تولید می کنند به صورتی که پشت پارچه به صورت تارهای نخ و روی آن دارای تراکم و ضخیم است. لذا پارچه دورس، پارچه ضخیم است. نخ هایی که برای پشت پارچه دورس استفاده می شود، از پنبه بوده و نخ هایی که برای بافت روی پارچه دورس استفاده می شود، از نخ های معمولی است.

پارچه های دورس در نیمه دوم سال که هوا سرد می شود، مصرف بالا دارند. بنابراین پارچه دورس برای تولید لباس های ضخیم در پاییز و زمستان سرد، کاربرد فراوان دارد. پارچه دورس دو نخ و سه نخ از جمله رایج ترین پارچه های دورس در بازار ایران است.

نکته ای که باید به آن توجه کنید آن است که کلمه دورس، به معنی گیاهی است که سمی بوده و تخم آن را شوگران نام نهند. در واقع پارچه دورس، از انواع مطرح پارچه های تریکویی بوده و با الیاف پنبه بافته می شود. پارچه دورس از پارچه های نخی ضخیم تر و مقام تر است.
پارچه دورس دارای انواع بافت ۲ نخ و ۳ نخ بوده و برای دوخت و دور لباس های گرم به خصوص لباس های گرم کن ورزشی کاربرد دارد. درصدهای نخ های تشکیل دهنده در پارچه دورس، معمولا هفتاد درصد پلی استر و سی درصد پنبه است.

پارچه دورس به دلیل ضخامت مناسبی که دارد، برای شلوار و سوییشرت و هودی بچه گانه و مردانه استفاده می شود. پس اگر قصد دوخت شلوار، سوییشرت بچه گانه و شلوار مردانه و گرم کن و لباس ورزشی در نیمه دوم سال دارید، استفاده از پارچه دورس را توصیه می کنیم.
پارچه ها همانطور که می دانید، از الیاف مصنوعی و طبیعی تولید می شوند که هر یک بستگی به ضخامت و کیفیت، قیمت متفاوتی دارند.

پارچه نیز مثل طلا و جواهرات، نیازمند کارشناس برای انتخاب و خرید دارد و لذا در خرید پارچه سعی کنید مثل خرید فرش، از فروشندگان مجاز و صاحب اطلاعات لازم، مشورت بگیرید.

پارچه دورس گالکسی پنبه پلی استر گالکسی کج راه یک و چهار دهم شلال میکرو فلامنت از جمله پارچه دورس است که توسط برندهای ترکیه وارد بازار پوشاک ایران شد. چون نخ میکروفلامنت دارد، پارچه تن خور لطیفی داشته و در سایز مختلف قابل استفاده خواهد بود. البته چون ضخیم است، برای نوزادان گزینه خوبی نیست.


 

دیدگاه خود را بنویسید